De Australische Bank UBank komt met een ambitieus initiatief. Het wil financieel nieuws toegankelijk maken voor de Jan met de Pet.
Deze maand is een eerste aflevering van de serie MoneyBox verschenen. Er zitten veel humor in en dat is glad ijs voor een bank. Maar inhoud en toegankelijkheid zijn goed gecombineerd. Het is een beetje BNN Bank.
Gek werkt, daar schreef ik vorige week over. In het verlengde daarvan: vaag werkt ook. Dat bericht komt van de Universiteit van Illinois.
Consumenten staan door verwarrende merkboodschappen meer open voor nieuwe informatie. Als in de verwarrende berichtgeving dan informatie zit waar ze daadwerkelijk op zitten te wachten, waarderen zij het merk meer.
Deze nieuwe inzichten komen van pas bij herpositioneringen. Denk aan McDonald's dat 'opeens' met gezondere voeding komt.
Belangrijk is wel dat mensen een bepaalde betrokkenheid bij het merk voelen. Ze moeten dus geïntrigeerd worden door de plotselinge verandering van 'hun' merk.
Twee gratis rapporten om het gat tussen merk en bureau te dichten
De relatie tussen merk en bureau is niet altijd ideaal. Futurelab heeft twee gratis rapporten aan dit fenomeen gewijd. Aanbevolen leesvoer.
In Reconsidering the Advertising Industry wordt in 50 pagina's de behoefte van de klant vergelijken met de reactie van het bureau. Vervolgens is de conclusies dat hier een gat tussen zit. En worden er diverse aanbevelingen gedaan om dit te dichten.
In Bridging the Brand-Agency Divide staat de blik van het merk centraal. Bestudeerd wordt wat merken zoeken en wat bureaus niet leveren. Vervolgens worden tips gegeven hoe merken beter met hun bureaus kunnen omgaan.
Het medialandschap verandert. Merken leren verder te gaan dan snelle grapjes. Ze proberen verhalen te vertellen. 'Storytelling' is een buzzword geworden.
En dat geldt ook voor presentaties. Een goede lezing bevat een spanningsboog, onverwachte wending en een moraal.
Daarom: hier 10 tips voor het vertellen van een verhaal.
Merken hebben de neiging een ideale wereld te presenteren. In dat kader is een initiatief van Honda interessant: The Power Of Dreams.
Onder dit label brengt Honda een serie documentaires. Op dit moment kun je er een zien die gaat over falen: Failure, The Secret Of Success. Aan het woord zijn mensen die op een inspirerende wijze vertellen over hun mislukkingen (en hoe ze op die manier hun grenzen verleggen).
Ook Honda praat open over haar falen.
Een mooie, originele manier om de ondernemende geest te promoten.
Altijd spannend, een nieuw concept. Maar de eerste 3 zijn geslaagd. De Frislicht 6x10 Lunches zijn daarmee uit de pilotfase.
Het concept is simpel: 6 mensen lunchen, elk met één vraag. Over elke vraag wordt 10 minuten gesproken.
6 x 10 = een gesprek van 1 uur. Open, eerlijk en vriendelijk. En vooral: zonder verkoopverhalen. Even tijd voor dingen die je echt bezighouden.
Voor mensen die iets met marketing of communicatie hebben. Het liefst op hun eigen, bijzondere manier. Vormgevers, strategen, ondernemers, marketeers, onderzoekers of wat dan ook. Niemand heeft gelijk en iedereen heeft wat te melden.
Locatie: vaak Spaces, op de Herengracht. En bij interessante merken - met dank aan de Rabobank voor het gastheerschap vandaag - of prikkelende bureaus.
In iedere bedreiging schuilt een kans. Ontwerpbureau Lava speelt in op de kredietcrisis met crisisdesign.nl.
De site biedt crisispakketten voor voordelige ontwerptrajecten. Dit wordt gedaan door trajecten efficiënter aan te lopen. Een brainstorm is beperkt tot 1 uur, er zijn maximaal 2 presentaties van een uur en er wordt alleen gepresenteerd aan de directe beslissers. Deze presentaties zijn bij het bureau, om reiskosten te besparen.
Interessant: de opdrachtgever kan de AEX-indicator toevoegen. Als de AEX op een dag 1,5 % daalt, krijgt hij dit als korting op de dagprijs van een ontwerper. Maar als de AEX omhoog gaat, komt dit bedrag erbij. En ook nu voor de zomermaanden boeken levert voordeel op, maar de zomerdagprijs wordt elke dag 5 euro hoger.
Ik ben fan van concepten die promotie en product laten samensmelten. Ze hebben zowel waarde als communicatiekracht. Ik doop ze 'promucts'.
Een voorbeeld is iFood van Kraft. Deze iPhone-app biedt recepten, kooktips per video of handige boodschappenlijstjes.
Kort door de bocht gesteld: promotionele content. Maar deze wordt op een handige manier aangeboden, waardoor deze waarde heeft. Zoveel zelfs, dat verrassend veel consumenten er $0,99 voor betalen. De applicatie staat nu op nummer 2 van iPhone's succesvolle lifestyle-applicaties. Gebruikers vinden het zelfs prima advertenties in de applicatie te bekijken.
Het programma is door Kraft zelf ontwikkeld. Doel is mensen in minder tijd beter te laten koken. Er is bijvoorbeeld toegang tot 7.000 recepten, die gerangschikt zijn op eettijd, bereidingstijd of ingrediënten. Video's laten zien hoe je de benodigde handelingen moet uitvoeren. En het boodschappenlijstje toont in welke gang van de supermarkt een ingrediënt verkocht wordt.
Kortom: bedenk niet alleen hoe je iets wilt communiceren. Maar ook hoe je de boodschap zo kunt brengen, dat deze waarde krijgt.
Door Communicatienieuws ben ik geïnterviewd over de Nokia Silence Booth, een concept dat ik samen met Alpha 69 heb ontwikkeld.
Op het blog van het Nederlands MediaNetwerk kun je het artikel alvast lezen. En op Blinkmediacases kun je de case bekijken.
Het grappige van de Nokia Silence Booth is dat hij voor de Benelux ontwikkeld is. Maar het concept is snel opgepakt door allerlei internationale media.
Daardoor kregen we ineens verzoeken vanuit de internationale Nokia-organisatie om de Silence Booth ook in andere landen te introduceren. In Canada is het ook zo ver gekomen.
En in het kader van het herinneringen ophalen, hier de bijbehorende MTV-commercial. Erg mooi gemaakt door Danny Merk.
P.S. In het kader van 'Imitation is the best form of flattery' is deze ripoff uit Azië natuurlijk ook mooi ;)
Groen is hip. En hip is eerst leuk, dan gewoon, dan irritant en dan uit.
Maar, Brandgym biedt hoop. Het komt met vier redenen waarom groen blijft.
1. De internationale regels blijven komen. Groen is niet iets wat kan, maar moet.
2. Het verhaal van het merk is belangrijker geworden. De wijze waarop je product wordt gemaakt, of beter, gerecycled, biedt de basis voor een goed verhaal.
3. Groen bespaart. En met de huidige economie blijft sparen voorlopig een relevant thema.
4. Groen maakt werknemers blij. Mensen willen trots zijn op hun bedrijf en het gevoel hebben iets te betekenen voor de wereld.
Het gaat er niet om hoe ze over je praten, als ze maar over je praten. Een allemansvriend is een vriend van niemand. En als er spanning is, is er momentum.
Deze principes zijn belangrijk geworden in het overspoelde medialandschap.
1) Insights That Aren’t (The Not) A fast food company discovers they are selling a lot of milkshakes in the morning.
2) Insights That Reveal Unknown Behaviour (The What) A fast food company discovers they are selling a lot of milkshakes in the morning to commuting adults.
3) Insights That Identify A new Market (The Why) A fast food company discovers they are selling a lot of milkshakes to commuting adults who like that they can enjoy them for the duration of their car journey.
This awareness led to adaptations of the packaging and the utensils provided with it directly focused upon the needs of the commuting milkshake drinker.
The best insights are those that lead to new product development rather than just new promotion. They're hard to find but they're worth the search.
Mensen betalen meer als ze het product mogen vasthouden
Als een klant een artikel langer dan een paar seconden vasthoudt, koopt deze het eerder. En tegen een hogere prijs. Dat is de conclusie van de universiteiten van Ohio en Illinois.
Daar pakten 144 proefpersonen een koffiebeker vast. Sommigen mochten de beker 10 seconden vasthouden, anderen een halve minuut.
Daarna moesten ze op de beker bieden. Mensen die de beker 30 seconden vast mochten houden, hadden er $3,91 voor over. Proefpersonen die de beker maar 10 seconden kregen, boden slechts $2,44.
Conclusie: hoe langer mensen een object in handen hebben, hoe sterker ze ermee verbonden raken. Ze zijn daarna bereid meer te betalen om het niet kwijt te raken.
In tijden van recessie dwingt de nood tot nieuwe benaderingen. Alleen is het lastiger financiële steun te krijgen.
Bureau 2009 en Telegraaf willen innovatief Nederland een duw in de rug geven. Project 2009 helpt ondernemers die een nieuw concept introduceren of een oud merk nieuw leven inblazen.
Deze ondernemers kunnen hun innovaties inzenden. Het beste concept wordt geholpen met de lancering. Er is hulp bij het communicatieconcept (waarde €100.000) en gratis aandacht in media van de Telegraaf (waarde €1.000.000).
Burger King houdt wel van enige controverse. Eerder vloog het politiek incorrect naar inheemse plekken om mensen het verschil tussen een BigMac en een Whopper te laten proeven.
Nu plast het tegen de community-hype. Burger King roept je op Facebook-vrienden te gaan schrappen. Voor 10 rode strepen krijg je een gratis Whopper: Whopper Sacrifice.
Sid Lee is een Canadees bureau dat inmiddels internationaal flink aan de weg timmert. Het staat hoog op mijn lijstje van inspirerende, onconventionele bureaus.
Mijn oren gingen dus omhoog toen ik hoorde dat het bureau ook in Amsterdam een kantoor opende. Recentelijk heb ik een kijkje genomen.
Sid Lee Amsterdam is een samensmelting van een bureau, galerie en horecagelegenheid. Dit alles met een scherp creatief sausje. De moeite waard om even langs te lopen als je in de buurt bent. Ze zitten op de Gerard Doustraat 72, dat is in de Pijp in Amsterdam.
Van trendmagazine Eye kreeg ik het verzoek een artikel te schrijven. Het thema van het nummer was Alles is echt. Ofwel, aandacht voor het veelbesproken fenomeen 'authenticiteit'.
Een mooie gelegenheid voor het verhaal van het bakkertje. Het bakkertje is een metafoor die ik regelmatig gebruik. Hiermee probeer ik uit te leggen waarom marketing terug naar de basis moet.
De les van de bakker Twee terugkerende thema’s in trends: vernieuwing en authenticiteit. Ze lijken haaks op elkaar te staan, maar liggen vaak in elkaars verlengde.
Neem marketing. Er zijn veel nieuwe technieken en nieuwe media. Maar interessant is dat de meeste eigenlijk niet nieuw zijn. Ze gaan juist terug naar de basis. Of, iets abstracter verwoord, ze brengen authenticiteit terug.
Marketeers kunnen daarom veel leren van de bakker van weleer.
De bakker En daarom begint dit verhaal bij hem. Heel lang geleden was er eens een bakker. Hij woonde in een gezellig dorp. Hij kende al zijn klanten persoonlijk en wist precies wat hun wensen waren. Simpelweg omdat hij ze dagelijks sprak.
Zijn klanten kwamen graag bij hem. Niet alleen om brood te kopen. Ook om even van de sfeer in zijn bakkerij te proeven. De geur van het brood te ruiken. En de bakker aan het werk te zien. Een bezoek aan de bakker was een echte belevenis.
De klanten konden goed met de bakker opschieten. Hij woonde in hetzelfde dorp, ging naar dezelfde kerk en zijn kinderen gingen naar dezelfde school. De bakker en zijn kopers hadden daardoor veel gemeen.
Het monster Maar, zoals in elke sprookje, toen gebeurde er iets. Er kwam een boosaardig monster, dat dit schilderachtige tafereel verstoorde. Het boze beest heette de Industriële Revolutie. Dorpjes werden steden. De bakkerswinkel werd vervangen door een koude fabriek en een kille supermarkt.
Merkextensie: succesvolle winkelier nu in consultancy
Zappos is een online winkel voor schoenen, kleding, zonnebrillen en tassen. Het bedrijf is erg succesvol met haar onconventionele benadering. Veel ondernemers kijken daarom vol belangstelling naar Zappos' innovaties.
En in dat kader van heeft het bedrijf een nieuw, interessant initiatief: Zappos Insights. Zappos stelt haar team en expertise beschikbaar voor anderen. Als ondernemer kun je zo direct vragen stellen aan Zappos medewerkers, bijvoorbeeld over de wijze waarop zij bepaalde obstakels hebben overwonnen.
Een abonnement kost $39.95 per maand. Daarvoor kun je vragen stellen, heb je toegang tot antwoorden op vragen van anderen, kun je lesmateriaal downloaden en heb de mogelijkheid om met andere gebruikers te discussiëren.
Check de site. CEO Tony Hsieh introduceert het initiatief daar in een kort filmpje.
Een nieuw jaar begint met goede voornemens. En voor marketeers betekent dat 'Goede Marketing'.
MobileYouth heeft in dit kader een interessant, uitgebreid artikel. Het beschrijft waarom jongeren open staan voor merken die iets goeds doen voor de wereld.
Interessant zijn de cases, tien stuks, met ondere andere Nike, Roskilde Festival, Lee Jeans, Virgin Mobile en Toyota.